6
points
Questions
0
Answers
2
-
Tree leaves. 🙂
- 2505 views
- 2 answers
- 0 votes
-
they suffered the loss of a rupee..
In second case when they sold the oranges together then cost earned for each orange was Rs. 0.4(24/60)
whereas in first case
lets suppose Lady 1:- who sells orange at 3 for re 1.
Lady 2:- who sells orange at 2 for re 1.
if we jointly frame the sets then lady 1 can make 10 sets whereas number will be 15 for lady 2.
for first 20 sets sold ( 10 from lady 1 and 10 from lady 2) joint cost charged for each orange will be 0.4. till now matter lies as no profit for them.
now remaining 5 sets are sold by lady 2 at 1 re per set which means 0.5 paise per orange. and she charges this rate for 5 set == 10 oranges … Here the difference in pice arise … each Orange is sold at 0.10 higher price.. therefore for 10 oranges profit sums upto 0.10*10=1 Re. Which makes the difference- 6368 views
- 1 answers
- 0 votes