Purchasing from $33

209.3K Views

John has $33.00 dollars. He bought 5 colouring books that cost $4.00 each, 3 boxes of crayola crayons that cost $3.00 each. he spend the rest of her money on markers.

How much money did he spend on markers

Share
SherlockHolmes Expert Asked on 7th May 2019 in Math Puzzles.
Add Comment

  • 1 Answer(s)

    Answer: She spent $4 on markers.
    Explanation: 5*$4=$20
    3*$3=$9
    $20+$9=$29
    $33-$29=$4

    Ari Scholar Answered on 25th January 2020.
    Add Comment
  • Your Answer

    By posting your answer, you agree to the privacy policy and terms of service.
  • More puzzles to try-