Flour Selling puzzle

547.3K Views
Answered

You are selling White Flour and have two measuring cups.
Cup A of Flour Costs $30,
Cup B of Flour Costs $50

If buyer want to buy Flour costing $70 , How will you measure?

Share
SherlockHolmes Expert Asked on 27th September 2017 in No Category.
Add Comment

  • 3 Answer(s)
    Best answer
    1. Grab two A cupfuls, put them aside.
    2. Grab a third and pour it all into B.
    3. Grab a fourth and pour into B as much as it can hold.
    4. Put the remaining flour inside A aside and you now have $70 worth.
    GReaperEx Curious Answered on 28th September 2017.
    Add Comment

    Fill a cup of 50$ full, keeping 30$ cup empty. Now put flour from 50$ cup to 30$ cup till 30$ cup gets full. PAck this for the user, and again fill the 50$ cup and pack. You have given him flour worth 70$

    ekta27 Curious Answered on 30th September 2017.
    Add Comment

    Solution provided by Ekta27 has a slight error* (indicated below) but is the easier one (less number of steps) compared to the answer marked ‘Best’:

    Splitting the process into individual steps:

    The “Best Answer”:

    1. Fill Cup A.
    2. Keep aside. (For customer)
    3. Fill Cup A again.
    3. Keep aside (For customer)
    4. Fill A again
    5. Pour into B
    6. Fill A again
    7. Pour into B till B is full.
    8. Pour remaining flour from A for customer.

    Ekta’s answer (corrected):

    1. Fill cup B.
    2. Pour from cup B into cup A till A is full.
    (* The sentence “Pack this for customer” after step 2 seems to imply that the qty filled in ‘A’ is to be packed, which is wrong.)
    3. Keep aside (For customer)
    4. Fill Cup B again.
    5. Pack the contents of B for customer (along with the qty kept aside in step 3)

    Viji_Pinarayi Expert Answered on 17th October 2017.
    Add Comment
  • Your Answer

    By posting your answer, you agree to the privacy policy and terms of service.
  • More puzzles to try-