Cost of Fruits

363.4K Views

At my favorite fruit stand,
an orange costs 18,
a pineapple costs 27,
and a grape costs 15.
Using the same logic, can you tell how much a mango costs?

Share
Add Comment

  • 3 Answer(s)

    15

    Logic: Cost = No. of letters in the word x 3

    orange (6 letters) => 6 x 3 = 18,
    pineapple (9 letters) => 9 x 3 = 27,
    grape (5 letters) => 5 x 3 = 15

    MANGO: 5 letters => 5 x 3 = 15

    Viji_Pinarayi Expert Answered on 14th March 2022.
    Add Comment

    ratio of 2:3::3:2 has to be maintained so cost of mango would be 10.

    silento Scholar Answered on 18th March 2022.
    Add Comment

    ratio of 2:3::3:2 has to be maintained so cost of mango would be 10.

    silento Scholar Answered on 18th March 2022.
    Add Comment
  • Your Answer

    By posting your answer, you agree to the privacy policy and terms of service.
  • More puzzles to try-